Naši kandidáti Magazín / webová verze Magazín / tisková verze

JEDINEČNÁ ATMOSFÉRA OLOMOUCE

JEDINEČNÁ ATMOSFÉRA OLOMOUCE

Některá města se pyšní monumentálními památkami, rozlehlými náměstími či širokými třídami, jiná přitahují malebnými uličkami a tajemnými zákoutími se zvláštní náladou. Kouzlo Olomouce tkví v kombinaci obou těchto prostředí. Jsou tu krásné chrámy i dvorní trakty se zahrádkami ukryté mezi domy, renesanční paláce i úzké domky, rozlehlé parky, barokní sloupy a kašny i secesní fasády a taky pozůstatky tereziánské pevnosti, díky níž se historické centrum tak dokonale zachovalo. Olomouc je magická ve dne i v noci. V centru se koná řada kulturních akcí, farmářský trh, je tu mnoho míst, kde se dá příjemně posedět a dát si něco dobrého. Jako živý organismus se střed města stále vyvíjí a získává rozmanitou tvář, která upoutává. Ne náhodou zařadil celosvětový cestovatelský portál Lonely Planet Olomouc mezi skryté poklady Evropy.

VÍCE KVĚTIN A ZELENĚ DO CENTRA

Začátkem léta se objevily na Horním náměstí květinové pyramidy a květiny ozdobily i olomouckou radnici. A tak to má být. Květiny rozhodně do centra patří. Zkrášlují, vzbuzují příjemné pocity a zatraktivňují celý prostor s historickými pamětihodnostmi. Udělejme si město hezké a barevné od jara do podzimu a ve větší míře. Bez větší fi nanční podpory města příspěvkové organizaci FLORA to nepůjde, to je jisté. Ale asi budeme zajedno, že za krásu se musí připlatit. Rozkvetlá Olomouc totiž potěší každého. A co by Hornímu náměstí ještě prospělo? Jednoznačně zeleň. Olomoučané to chtějí. Vraťme stromy podél bloku domů naproti orloji. Do míst, kde historicky byly. Centrum se tak nadechne a osvěží. Bez střetů se to určitě neobejde, to už víme, ale volení lidé na radnici mají mít kuráž dělat rozhodnutí, která jsou ve prospěch města. A vrátit stromy do centra je správné.

PŘEDZAHRÁDKY I V ZIMĚ

Co rádi děláte, když se jedete podívat do nějakého města? Navštívíte místní památky, pídíte se po zajímavostech, nakoupíte suvenýry, ale mnozí z nás si taky na dohled krásných památek rádi sednou, dají si kafe nebo něco dobrého, a nasávají atmosféru toho místa a kochají se. U nás v Olomouci to je stejné. V centru je řada kaváren, cukráren a restaurací s venkovními předzahrádkami, kam si rádi zajdou turisté i místní. Město tím žije a nestává se jen „historickým skanzenem.“ A když to jde v létě, proč to nemůže jít v zimě? V zahraničí to není nic neobvyklého. Je to běžné i ve městech, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Umožněme podnikatelům, kteří o to budou mít zájem, aby mohli provozovat předzahrádky i v zimě s komfortem, který k tomu náleží. Památkám to neuškodí.

OLOMOUC JAKO OBLÍBENÁ FILMOVÁ KULISA

Nezaměnitelný genius loci města je právě to, co k nám fi lmaře táhne. A tak se Olomouc přesouvá do historických dob, odehrávají se tu obyčejné lidské příběhy, dramatické střety nebo momenty plné napětí. Olomouc zaujala třeba tvůrce koprodukčního fi lmu Doktor Živago s Keirou Knightleyovou v roli Lary. Točilo se na několika místech v centru a v komparsu si zahrálo i hodně Olomoučanů. Do Francie 17. století za vlády Ludvíka XIII. se Olomouc přenesla v osmidílném seriálu ruské televize Tři mušketýři. V českém filmu Poslední útěk Jeronýma Pražského v hlavní roli s Ondřejem Vetchým využili fi lmaři prostranství před chrámem svatého Václava na Dómském návrší. Olomouc se objevuje i v několika epizodách známého seriálu Četnické humoresky. V posledních letech si ji vybírají především tvůrci českých seriálů s kriminální zápletkou. Film Kvarteto Miroslava Krobota s Bárou Polákovou se natáčel v olomouckém Arcidiecézním muzeu a na Klášterním Hradisku. Jiří Schmitzer si tu střihl roli číšníka v kultovní hospodě Ponorka. A ještě něco pro pamětníky. Vodární ulička se stala tajemnými Stínadly ve dvou filmových zpracováních příběhů Rychlých šípů.