Naši kandidáti Magazín / webová verze Magazín / tisková verze

FANDÍME NAŠIM SPORTOVCŮM

CHCEME FANDIT TĚM NEJLEPŠÍM

Vrcholovému sportu se v Olomouci vždy dařilo. Místní rádi vzpomínají na rok 1994, kdy se hokejový klub HC Olomouc stal prvním mistrem samostatné české extraligy. Fotbalová Sigma Olomouc byla nejúspěšnější hlavně v devadesátých letech, v poháru UEFA se v sezóně 1991/92 dostala dokonce do čtvrtfinále, kde ji vyřadil slavný Real Madrid. Dnes hrají oba kluby nejvyšší české soutěže stejně jako volejbalistky SK UP, házenkářky DHK nebo baseballisté klubu Skokani. Každý úspěch olomouckých sportovců je skvělou vizitkou pro celé naše město.

„Vrcholoví sportovci jsou vzorem pro naše děti a vrcholový sport je pro město významnou reklamou. Proto mu budeme vytvářet kvalitní zázemí a prostřednictvím grantového systému jej budeme i nadále finančně podporovat. S tím souvisí i nutnost vylepšování zázemí olomouckých sportovišť, která zpřístupníme i amatérským sportovcům. Dalším velkým úkolem je oprava vnitřního bazénu na plaveckém stadionu.“
Martin Major, náměstek primátora Olomouce

Mezi tradiční mezinárodní akce v Olomouci patří Memoriál Pavla Romana (mezinárodní krasobruslařský závod v tancích na ledě pro všechny věkové kategorie závodníků, první ročník 1968), Hanácká laťka (skokanská exhibice na konci letní sezóny pořádaná na Horním náměstí, první ročník 2006), ITS Cup (ženský tenisový turnaj okruhu ITF (International Tennis Federation, od roku 2009) a Olomoucký půlmaratón (od roku 2010, oceněný zlatou známkou kvality IAAF). V roce 2015 se v Olomouci konalo Mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let, které bylo pořádané společně s Prahou a Uherským Hradištěm.

V oblasti podpory zdraví a integrace všech sociálních skupin prostřednictvím sportu město spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci, Fakultou tělesné kultury, kde funguje studium Aplikovaných pohybových aktivit. Fakulta je předním vědeckým pracovištěm v České republice, které se zaměřuje na pohyb člověka a zdravý životní styl. Moderní zázemí pro výzkum a přenos jeho výsledků do praktické roviny podpory pohybové aktivity fakulta získala vybudováním Aplikačního centra BALUO, které zahájilo činnost v roce 2016. Jedná se o vědeckotechnický park zaměřený na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Zároveň fakulta připravuje učitele tělesné výchovy, trenéry a rekreology. Ve spolupráci s městem fakulta řeší i mezinárodní výzkumné projekty IPEN. Studenti sídlící ve městě pak vytváří významné centrum kolektivních i individuálních sportů.

REKONSTRUKCE ZIMNÍHO STADIONU MŮŽE KONEČNĚ ZAČÍT

O opravě Zimního stadionu se už mluví dlouho. Všichni víme, že to potřebuje jako sůl. Využívají ho hokejisté, hokejová mládež, krasobruslaři i veřejnost. Jeho rekonstrukci celá léta bránilo to, že strategicky důležité pozemky s ním související byly v soukromých rukou. Asi jste zaznamenali, že se v tomto roce podařilo ze strany města po vleklém dohadovacím řízení tyto pozemky odkoupit. Je to velký úspěch. Vyjednávání byla velmi komplikovaná, protože město jako správce veřejných financí mělo omezené manévrovací možnosti. V současné době je tedy město vlastníkem všech pozemků, které jsou pro realizaci významných investic v této lokalitě zásadní. Vybudování důstojného stánku zimních sportů, který bude využíván jako dosud i ke kulturním účelům, bude zahrnovat nejen postupnou opravu stávajícího objektu stadionu, ale také výstavbu celého okolního zázemí pro sportovní účely a návštěvníky. Tento sportovní areál naváže na unikátní pás sportovišť, který odtud vede až k dostihové dráze na Lazcích. Modernizovat se bude po etapách. V té první se pusťme do vybudování malé hokejové haly, která bude sloužit mladým hokejistům a veřejnosti.

SPORT LIDI SPOJUJE

Olomoucký půlmaratón se ve městě zabydlel od svého počátku a pro hodně lidí je to srdcovka. Účastní se ho nejen profesionální běžci, ale oblíbili si ho i místní, kteří zdolávají vyměřené kilometry jednotlivě nebo v rodinných týmech. Letos jich v devátém ročníku rekordně vyběhlo na deset tisíc. A kdo neběhá, tak podél celé trati fandí. Městem projíždí také mezinárodní cyklistický etapový závod Czech Cycling Tour, konají se tu mezinárodní parkurové závody, na Horním náměstí se každý rok skáče do výšky na Hanácké laťce… výčet by byl velký. Loňský prestižní titul „Evropské město sportu“ si Olomouc rozhodně zasloužila. Byl oceněním pro všechny, kteří se sportu věnují na profesionální či amatérské bázi, i těm, kteří ho podporují.